Ofsted - Good, SIAMS - OutstandingSmall classes, family feelEnhancing opportunities, embracing possibilitiesWe treat every child as an individualEveryone takes pride in being the best they can beCome and see the difference a small school makes...

Explore Our Site

Who are the Governors

 Mrs Hayward

CHAIRPERSON

FOUNDATION (PCC)

Safeguarding

Child Protection

Complaints

Term of Office 

21/09/16 - 30/08/20

 

 

 

 

 

 

Harvey Phipson    Mr Phipson

VICE CHAIRPERSON

LEA

PARENT

Health & Safety

Computing

HIP

Term of Office 

01/09/18 - 31/08/2022 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Mr Denchfield

 TREASURER

FOUNDATION (PCC)

 

Term of Office 

31/08/2018 - 30/08/2022

 

 

 

 

 

 

 

 Mrs Beasley   

 CLERK TO GOVERNORS

Term of Office 

01/05/10 - until replaced

 

 

 

 

 Ms Fry 

 TEACHER

Induction

Term of Office 

13/09/13 - 12/09/2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Mr Dawson

 

 

 

 FOUNDATION (DIOCESE)

Admissions

Numeracy

Term of Office 

31/08/18 - 30/08/2022

 

 

 

 

 

Karen Connolly

 

 Mrs Connolly

 

 

HEAD TEACHER

Term of Office 

01/09/17 - until replaced

 

 

 

 

 

 Professor Warr

 

FOUNDATION (PCC)

 SEND

Disability

 Term of Office 

10/10/16 - 09/10/20

 

 

 

 

 

 

 

 Kirsty Mainds photo  Mrs Mainds

 VICE CHAIRPERSON

FOUNDATION (DIOCESE)

PARENT

Admissions

Data Protection

R.E.

Collective Worship

Term of Office 

05/08/16 - 04/08/20

 

 

 

 

 

 

 

                                             

Aimee Lauezzari photo  

Ms Lauezzari

 FOUNDATION (PCC)

Training (link)

Literacy

Term of Office 

18/03/19 - 17/03/2022

 

 

 

 

 

 

 

 

Benjamin Twiston-Davies   Mr Twiston-Davies

 PARENT

Equality

Science & Sport

School Council

Term of Office 

12/03/18 - 11/03/22

 

 

 

 

 

   Aaron Minson

Mr Minson

PARENT

Mental Health

 Website

Term of Office

 20/05/2019 - 19/05/2023