Who are the Governors

 

 

   Jackie   Hayward

 

 

 

CHAIRPERSON

FOUNDATION (PCC)

Safeguarding

Child Protection

Complaints

 

Term of Office 

21/09/16 - 30/08/20

 

 

Harvey Phipson  

     Harvey Phipson

 

 

 

 

 

 

VICE CHAIRPERSON

LEA

PARENT

Health & Safety

Computing

HIP

 

Term of Office 

01/09/18 - 31/08/2022

 

 

 

 

 

     Ian Denchfield

 

 

 

TREASURER

FOUNDATION (PCC)

 

Term of Office 

31/08/2018 - 30/08/2022

 

 

 

 

 

 

 

 

     Rita Beasley   

 

 

 

 

CLERK TO GOVERNORS

 

Term of Office 

01/05/10 - until replaced

 

 

 

 

     Rebecca Fry   

 

 

 

TEACHER

Induction

 

Term of Office 

13/09/13 - 12/09/2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Chris Dawson

 

 

 

FOUNDATION (DIOCESE)

Admissions

Numeracy

 

Term of Office 

31/08/18 - 30/08/2022

 

 

Karen Connolly

 

 

 

 

 

 

  

     Karen Connolly

 

 

 

HEAD TEACHER

 

Term of Office 

01/09/17 - until replaced

 

 

 

 

 

     Mike Leverton

 

 

 

EX OFFICIO

 Resources, Standards and Curriculum

Term of Office 

01/05/10 - until replaced

 

 

 

   

 

     Tracy Warr

 

 

 

 FOUNDATION (PCC)

 SEND

Disability

 

 Term of Office 

10/10/16 - 09/10/20

 

 

                                             

  Kirsty Mainds photo

     Kirsty Mainds

 

 

 

VICE CHAIRPERSON

FOUNDATION (DIOCESE)

PARENT

Admissions

Data Protection

R.E.

Collective Worship

 

Term of Office 

05/08/16 - 04/08/20

 

 

 

 Aimee Lauezzari photo  

 

      Aimee Lauezzari

     

 

 

 FOUNDATION (PCC)

Training (link)

Literacy

Term of Office 

18/03/19 - 17/03/2022

 

 

 Benjamin Twiston-Davies  

    Ben Twiston-Davies 

 

PARENT

Equality

Science & Sport

School Council

Term of Office 

12/03/18 - 11/03/22

Gemma Burgess

PARENT

Mental Health

Website

Term of Office

16/10/2018 - 15/10/2022